Rowery polskie

Na pewno nie mieliście pojęcia, że pierwszy rower polski został zaprojektowany i skonstruowany przez malarza! Był nim Edmund Perl, który w 1868 roku zbudował pierwszy „samojazd”, tak bowiem początkowo nazywano rower. Pierwszy rower polski był wykonany z drewna, a zamiast dwóch kół miał trzy. Rok później w Polsce odbyły się pierwsze zawody „samojazdów”.

Pierwsze rowery polskie robiły ogromną furorę. Ponieważ rower był wówczas synonimem rozwoju, każdy miłośnik myśli technologicznej chciał mieć własny egzemplarz. W 1886 roku powstało Warszawskie Towarzystwo Cyklistów. Jego najsławniejszymi członkami byli tacy miłośnicy rowerów jak: Maria Skłodowska-Curie, Bolesław Prus i Henryk Sienkiewicz.

Rower polski zapoczątkował sportowe współzawodnictwo i specjalną odmianę turystyki. Wszystkie te formy rozrywki były ochoczo promowane, by rozpowszechnić ten środek transportu wśród Polaków.

Od lat 20-tych XX wieku aż do roku 1967 każdy rower polski podlegał obowiązkowej rejestracji! Właściciel otrzymywał „dowód rejestracyjny” i tabliczkę, którą należało zamocować z tyłu pod siodełkiem.

Przed wojną najpopularniejszym producentem rowerów była Fabryka Broni Łucznik. To dlatego, że produkowano tam dwukołowce dla wojska - jeździła nią tzw. piechota rowerowa. Po wojnie pojawiły się inne krajowe fabryki, produkujące na dużą skalę. Dziś producentów polskich rowerów jest znacznie więcej, choć większość ich produkcji wcale nie odbywa się w Polsce - bardzo często jest to sprzęt powstający w Chinach - częściowo lub niekiedy w całości.

Każdy model Embassy to rower polski w stu procentach. Jest produkowany lokalnie, od projektu po gotowy rower. Możemy z dumą powiedzieć, że podtrzymujemy 150-letnią tradycję, związaną z historią roweru w Polsce.